PRZYCZEPKA CEMPINGOWA

Anything goes - doesn't fit any other category!
  • Sponsored Links
GRAWER
Motorcycle: 1988 GL 1200 SC 14

PRZYCZEPKA CEMPINGOWA

Postby GRAWER » Thu Jan 14, 2016 12:12 pm

WITAM
kiedyś wspomniałem że mam w planie zrobić przyczepkę kempingową. po dłuższej przerwie z powodów zdrowotnych - serce nie sługa podjąłem dalsze prace i w tym sezonie mam w planach pierwszy wyjazd na zlot. Na razie prace są w toku suchego montarzu abym mógł ją wyciągnąć z piwnicy i zmontować na podwórku. przesyłam kilka fotek.
Pozdrawiam grawer
www.grawer24.pl
HELLO
I mentioned once that I plan to make a caravan. after a long break due to health reasons - the heart of a servant not made the further work and this season I have plans first trip to the rally. For now, work is in progress dry-installation so that I could pull it out of the basement and assembled in the yard. I send some pics.
Yours engraver
Attachments

blackomen
Motorcycle: 1983 Gl1100 Interstate

Re: PRZYCZEPKA CEMPINGOWA

Postby blackomen » Thu Jan 14, 2016 2:23 pm

I can only assume it's not your first time building something like this, looks amazing! Keep up the good work.
Lucy Lou
1983 Gl1100I

HALBUDD
Motorcycle: 1984 gl1200a&1985GL1200A & 1996 gl 1500 aspy. us army 74-77

Postby HALBUDD » Thu Jan 14, 2016 9:16 pm

Im glad to see you are feeling better, I have noticed you have not posted for some time my friend.That is going to turn out nice send some more pics when you get the trailer done. -------------------------------------------Hal
A woman that can use tools is worth her weight in gold !!

GRAWER

Postby GRAWER » Thu Jan 14, 2016 11:27 pm

blackomen wrote:I can only assume it's not your first time building something like this, looks amazing! Keep up the good work.

jest to moja pierwsza konstrukcja przyczepki, dawniej robiłem latające modele szybowców i postanowiłem zrobić na ich wzór konstrukcję szkieletową wypełnioną styropianem i pokrytą na zewnątrz laminatem 0,7 mm a od wewnątrz PCV 2 mm. Daje to konstrukcję bardzo lekką,sztywną i zapewnia ochronę termiczną. Myślę że to dobry wybór ale okaże się w praktyce.

this is my first construction trailer, formerly doing flying model gliders and decided to make their design a skeleton structure filled with polystyrene and coated on the outside laminate 0.7 mm and the inside PVC 2 mm. This gives the structure a light, rigid and provides thermal insulation. I think it's a good choice but it turns out in practice.
Attachments

Happytrails
Motorcycle: 1991 Goldwing 1500 SE

Postby Happytrails » Fri Jan 15, 2016 10:15 am

Awesome build, thanks for sharing :D
1991 GL1500 SE Anniversary Edition
Sun Flare Gold Metallic
Vallant Brown Inset

GRAWER

Postby GRAWER » Sat Jan 16, 2016 1:09 pm

GRAWER wrote:WITAM
kiedyś wspomniałem że mam w planie zrobić przyczepkę kempingową. po dłuższej przerwie z powodów zdrowotnych - serce nie sługa podjąłem dalsze prace i w tym sezonie mam w planach pierwszy wyjazd na zlot. Na razie prace są w toku suchego montarzu abym mógł ją wyciągnąć z piwnicy i zmontować na podwórku. przesyłam kilka fotek.
Pozdrawiam grawer
http://www.grawer24.pl
HELLO
I mentioned once that I plan to make a caravan. after a long break due to health reasons - the heart of a servant not made the further work and this season I have plans first trip to the rally. For now, work is in progress dry-installation so that I could pull it out of the basement and assembled in the yard. I send some pics.
Yours engraver

Jest to muj pierwszy projekt nie wiem czy dobry, w polsce nie spotyka się motocykli ciągnących takie przyczepki, czasem towarową owszem. Może kilka słów krytyki na ten projekt, mógłbym wtedy zwrócić uwagę na detale wykończenia bo co do całej konstrukcji to chyba trzeba by zaczynać od nowa. Wyposarzona jest w wentylacje wymuszoną - 2 wentylatory z zasilaczy komputerowych / wyciąg i nawiew / akumulator 12V żelowy/radio stereo, gniazda usb i zapalniczki, oświetlenie led części sypialnej i gospodarczej, zbiornk z wodą 10 l. z kranem na zewnątrz przyczepki, szafka na odzierz i druga gospodarcza, wysuwany blat w części gospodarczej i sypialnej,gril węglowy wyciągany na zewnątrz, expres do kawy 12V made in ZSSR, materac sprężynowo kokosowy 3 częściowy składany, oświetlenie zewnętrzne lampy led, na postoju podpierana 4 nogami regulowanymi.
Jeśli ktoś mógłby mi coś jeszcze zaproponować bądź radził usunąć to wszelkie uwagi w tym krytyczne są mile widziane, krytykę przyjmuję jako chęć pomocy i z zaciekawieniem czytam gdyż nikt się nie urodził aby wszystko wiedzieć trzeba przyjąć że są mądrzejsi i mogą coś cennego podpowiedzieć.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH CZYTAJĄCYCH - krzysztof

tłumacz google ja nie znam angielskiego
This is my first project I do not know whether the good in Poland does not meet motorcycle pulling a trailer, sometimes a commodity indeed. Maybe a few words of criticism for this project, I could then pay attention to the details of finishes for as to the entire structure is probably you would have to start from scratch. Is fitted with a ventilation forced - 2 fans with PSU / extractor and ventilation / 12V gel / FM stereo radio, USB slot and lighters, led lighting of the dormitory and economic TANK water 10 l. With a tap outside the trailer, cabinet odzierz and other economic, retractable top part of economic and sleeping, barbecue pulled out coal, coffee maker 12V made in the USSR, spring mattress, coconut 3 piece foldable exterior lighting led lamps, stationary supported 4 adjustable legs.
If someone could offer me something else or advised to remove it all to do in this criticism are welcome, accept criticism as a desire to help and curiosity I read because nobody was born to know everything you need to accept that they are smarter and can make a valuable hint.
Greetings to all READING - Krzysztof
Attachments

WingAdmin
Site Admin
Motorcycle: 2000 GL1500 SE
1982 GL1100A Aspencade (sold)
1989 PC800 (wife's!)
1998 XV250 Virago (sold)
2007 Aspen Sentry Trailer

Postby WingAdmin » Sun Jan 31, 2016 7:55 pm

I would suggest that you might want to forego the water tank. Water is extremely heavy, and the trailer and its contents alone will be near what you could handle (particularly in terms of braking) with your GL1200.

majorxx
Motorcycle: 1990 GL1500 SE

Postby majorxx » Mon Feb 01, 2016 9:50 am

10 liters is only 2 1/2 gallons and therefore manageable perhaps in terms of the weight.

I would think a couple of containers would be adequate and more a more versatile use of space.

FM-USA
Motorcycle: .
'91 GL1500-I (Dbl-Darkside)
Acquired:__51K_Jun_??/2007
MADE_IT!_200K_Oct_17/2016
iRide 24/365 99% SmileMiles
================
"You don't buy yourself a
HD to be SATISFIED,...
you buy it to keep your
HD friends PACIFIED."
================
|
ANTAGONISTS need not post.
|
==================

Postby FM-USA » Mon Feb 01, 2016 11:04 am

TEARDROP Trailer behind a bike huh.

Look see and read one person currently doing it in America.
http://www.jhblueroad.com/

This will give you some insight.
Tell her, Floyd says HI.

Hopefully I'll have my (larger) trailer done this spring.

SUGGESTION:
Use several '1 gallon jugs' for your water, use it for hitch weight adjustment.
Also the smaller containers will have near ZERO slosh since all will be full but one or two.

.
"OIL CHANGE?" _FM 07-2009
Know its new taste and be loyal, you'll know when to change that oil.
Taste testing as the miles flow, souring as that acid grows.
And don't flirt with dirt or darkened oil, all the faster your engine will spoil.

zephyr2nv
Motorcycle: 1983 GL1100A - sold
1994 GL1500A

Postby zephyr2nv » Mon Feb 01, 2016 7:40 pm

I built a teardrop trailer with my Dad a few years ago. Originally I pulled it with my GL1100, but now I have a GL1500 which tows it much better. It weighs about 350lbs with a tongue weight of 42lbs.

Heres a link to an album of the build

http://s67.photobucket.com/user/zephyr2 ... %20Project
Attachments

--------------------
Derek

Return to “Goldwing Chat”